Sitemizde size en iyi hizmeti sunabilmek için çerez kullanılmaktadır. Detaylar için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kabul Ediyorum.

Kompozit Dolgu mu? Amalgam Dolgu mu?

Çürük, kırık veya çatlak dişlere uygulanan diş dolgusu eski zamanlardan beri yapılan bir tedavidir. Geçmiş dönemlerde, dayanıklı olmasından dolayı dolgularda kullanılan amalgam malzemenin yerini yeni gelişmelerle birlikte kompozit dolgu aldı. Avantajlarından dolayı tercih edilen bu malzemenin detaylarını sizler için yazdık.

Dt. Gamze Erbay Cinli

Diş Dolgusu Nedir?

Dişlere iyi bakılmadığı takdirde dişlerde çürümeler meydana gelir. Dişlerin tamamen kaybedilememesi için dişin çürük kısımlarının alınıp içerisine dolgu malzemesi yerleştirilerek restore edilmesine diş dolgusu denir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu eski yıllardan beri yapılan bir işlemdir. Çürük, kırık veya çatlak dişlerin tedavilerinde uygulanabilir. Tedavinin süresi ve nasıl yapılacağı dişin hasarına ve dişin hangi kısımda olduğuna göre değişebilir. Diş dolgusu lokal anestezi iğnesi yapıldıktan sonra şu şekilde gerçekleştirilir:

 • Hastanın işlem bölgesi uyuştuktan sonra çürük olan bölge temizlenerek bir boşluk açılır.
 • Açılan boşluğa tercih edilen dolgu malzemesi konularak dişin orijinal formuna benzer bir restorasyon yapılır. Ardından dolgu malzemesinin donması sağlanır.
 • Ardından hastanın çenesini açıp kapaması istenerek dolguda eksik veya fazla bir his yaşayıp yaşamadığı sorulur.
 • Eğer rahatsız edici bir yükseklik varsa hekim o bölgeye tekrar bir düzeltme uygular ve işlem son bulur.

Dolgu işlemi sonrasında hafif bir ağrı olabilir. Bunun için ağrı kesici kullanılabilir. Diş çürüğünün derinliğine bağlı olaraka da 1-2 gün soğuk sıcak hassasiyeti oluşabilir. 

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Diş dolgusunun tarihi geçmişine bakıldığında amalgam dolguların büyük bir yeri bulunuyordu. Bu yüzden uzun yıllar alternatifsiz bir şekilde kullanıldılar. Fakat günümüze gelindiğinde daha avantajlı kullanımı olan alternatiflerine bıraktığı görülüyor. Diş dolgusu çeşitlerini şu şekilde sayabiliriz:

Amalgan Dolgu: Halk arasında gümüş dolgu diye de bilinir. Günümüzde artık pek kullanılmayan bir türdür. Rengi dişle uyumlu olmaz.

Kompozit Dolgu: Oldukça yaygın kullanılan bir türdür. Uygun maliyetli olduğu için sıkça tercih edilir. Rengi diş ile uyumludur. Aynı gün kolayca uygulaması yapılabilir.

İnley-Onley - Porselen Dolgu: Labaratuvar ortamında hazırlanır ve birden fazla işlem için kullanılabilir. Estetik ve leke tutmayan bir üründür. Maliyeti yüksek olduğu için her bütçeye uygun değildir.

Amalgam Dolgu mu? Kompozit Dolgu mu?

Geçmiş yıllarda çokça kullanılan ve her bütçeye uygun olan amalgam dolgunun yerini avantajlı yönleriyle kompozit dolgu aldı. Amalgam dolguya karşı hekimlerinde tercih ettiği kompozit dolgu avantajları şe şekilde sırlanabilir:

 • Diş dolgusu amalgam malzemeyle yapıldığında kısa sürede sertleşerek hekime dişi restore etme şansı tanımaz. Fakat kompozit dolgu özel bir ışıkla sertleştirildiği için hekim dişi istediği gibi şekillendirdikten sonra dolgu malzemesini sertleştirir. Bu sayede dişin orijinaline yakın estetik bir sonuç elde edilir.
 • Amalgam malzeme uzun vadede korozyona uğrayan bir maddedir. Bu yüzden zaman içinde lekelenmeler meydana gelebilir. Fakat kompozit dolguda bir lekelenme yaşanmaz.
 • Amalgam malzeme sertleşirken genleşebilir. Buda dişte kırk veya çatlaklara neden olabilir. Fakat kompozit malzemede bu şekilde bir sorun yaşanmaz.
 • Dolgu amalgam malzemeyle yapılınca on özel bir yuva yapılması gerektiği için fazladan diş yüzey kabına neden olur. Fakat kompozit dolguda sadece çürük kısmın çıkarıldığı yere konulması işlem için yeterlidir.

Dolgulu Diş Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş dolgusu tedavisi olan kişilerin bazı noktalarda biraz daha dikkatli davranması gerekir. Dolgulu dişi olan kişiler;

 • Çok soğuk veya çok sıcak içecekleri mümkün olduğunca tercih etmemelidirler.
 • Günlük diş bakımlarını mutlaka düzenli bir şekilde yapmalıdırlar.
 • Sert kabuklu yiyecekleri dolgunun kırılma ihtimaline karşı dişleriyle kırmamalıdırlar.
 • Sigara ve benzeri tütün ürünlerinden kaçınmalıdırlar.
 • Kola ve alkol gibi içecekler dolgu aşınmasına neden olabileceği için kullanımı sınırlandırılmalıdır.
 • Tırnak yeme veya gece diş sıkma gibi durumlar dolgulara zarar verebileceği için tedavi olunması gerekir.

Bakımı iyi yapılan diş dolgusu ömrü 5 ila 10 yıldan fazla dayanabilir. Bireyler diş kayıplarına uğramamak ve daha kaliteli bir ağız sağlığı için diş hekimine giderek periyodik bakımlarını aksatmamalıdır.

Dilerseniz bu konu ile ilgili videomuzu izleyebilirsiniz.

Dt. Gamze Erbay Cinli
Paylaş: