Diş Çürüğü Nasıl Oluşur?

Ömür boyu kullanılan dişlerin, sağlıklı ve bakımlı olması bireyler için en büyük konfordur. Bakımı aksatılan dişler ise çürür ve diş kayıplarına varan durumlarla karşı karşıya kalabilir. Diş çürüğü nasıl oluşur? Tedavisi nasıl yapılır? İpuçları yazımızda.

Yayınlanma Tarihi 18 Mayıs 2021
Okunma Süresi 8 dk
Güncellenme Tarihi 18 Mayıs 2021
Makaleyi Paylaş
12 bin’den fazla hekimin, 4,2 milyon’dan fazla hastanın tercihi #bulutklinik

Diş Çürüğü Nedir?

Diş çürüğü, diş yüzeyindeki mine tabakasının çözülerek tahrip olmasıdır. Diş çürüğünün oluşması için diş yüzeyinde belirli bir süre asit kalması gerekir. Günlük yaşamda yenilen besin atıklarının diş yüzeyinde kalması sonucu, diş yüzeyindeki bakterilerin bu atıkları kullanması ile asit oluşur. Eğer kişi, zamanında bu atık besin ve asitleri diş temizliği yaparak dişlerden uzaklaştırmazsa diş yüzeyi zedelenerek çürük oluşur.

Dişteki çürüme her yaştan bireyde meydana gelebilir. Yalnız, çocuklar ve gençlerde daha çok yüzeysel çürümeler gözlenirken, 50 yaş üzeri bireylerde diş kökleri ve diş kenarlarındaki çürümeler daha sık olur. Bunun sebebi kişilerin diş yapısındaki florürün yaşlandıkça azalmasıdır.

Diş çürüğü Belirtileri Nelerdir?

Çürüğün bulunduğu bölge, derinliği ve boyutuna göre, çürük diş belirtileri değişkenlik gösterir. Yeni oluşan çürükte genellikle bir semptom olmazken, çürük büyüdükçe şu belirtiler meydana gelebilir:

 • Aniden gelişen diş ağrısı,
 • Dişlerin soğuk ve sıcağa fazla duyarlı olması,
 • Diş yüzeylerinde belirgin çürükler veya delikler oluşması,
 • Dişin içi veya yanlarında oluşan kahverengi veya siyah renk oluşumları,
 • Yiyecek ısırıldığında ortaya çıkan ağrı,
 • Ağrı ve hassasiyetlerin yanı sıra ağızda belirgin bir çürük diş kokusu.

Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. Aksi takdirde çürük, bütün dişi sararak köküne kadar ulaşır ve diş kaybı yaşanır.

Diş Çürüğü Nasıl Tespit Edilir?

Çürük dişin teşhisi için diş doktoruna muayene olunur. Doktor, hastanın ağız ve diş sağlığı ile ilgili öyküsünü dinledikten sonra fiziki muayeneye geçer. Bu aşamada diş muayenesi için bulunan özel ekipmanları ile hastanın dişlerine bakar. Ayrıca diş köklerinin incelemesi için de diş röntgeni isteyebilir. Röntgen ile diş köklerinde ve sinirlerde oluşabilecek çürüklerin tespiti sağlanır. Sonrasında ise hızlı bir şekilde tedavi planı hazırlanır.

Diş Çürüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide diş çürüğü aşamaları önemli bir rol oynar. Çürük bölgenin genişliği ve boşluk olup olmamasına göre farklı bazı tedavi seçenekleri şu şekildedir:

 • Çürük henüz yeni oluşmuş ise yapılan florür tedavisi uygulanır. Bu tedavide sıvı, jel veya vernik formunda kullanılan florür dişi çürümeden kurtarabilir.
 • İlerlemiş bir çürükte ise çürüyen bölge alınarak temizlenir ve boş kalan bölgeye dolgu yapılır. Diş dolgularına iyi bakıldığı takdirde uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.
 • Diş çürüğü köke kadar ilerlemiş ve pulpa adı verilen canlı dokuya zarar vermiş ise kanal tedavisi uygulanır. Bu tedavide dişin üst bölgesinin sağlam olması gerekir. Diş köküne girilerek sinirler alınır ve oraya bir dolgu uygulanır.
 • Dişin kurtarılacak bir durumu kalmamış ve son aşamaya gelmişse diş çekimi yapılır. Ancak çekilen dişin yeri boş kalacağı için doktor tarafından implant veya köprü işlemi önerilir.
 • İleri aşamada iltihaplanan diş çürüğü ağrısı şiddetlenebilir. Bu durum tedaviyi geciktirebileceği için hekim tarafından ağrı kesici ve iltihap kurutucu verilebilir.

Diş çürüklerinde tam olarak başarı sağlanması için düzenli diş kontrollerinin mutlaka yaptırılması gerekir.

Diş Çürüğü Oluşumu Nasıl Engellenir?

Diş çürüğünü engellemenin ilk adımı ağız ve diş temizliğinin doğru ve aksatmadan yapılmasıdır. Bu sayede çürük diş oluşumunun önüne geçilir. Doğru ağız bakımı ve diğer önlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce dişler en az 2 dakika fırçalanmalıdır.
 • Diş fırçalama durumunun olmadığı bir zamansa gargara yapılması da etkili olabilir.
 • Şekerli gıdaların az miktarda tüketilmesi dişleri korumada yardımcı olur.
 • Asitli içecekler diş minesine zararlı olduğu için mümkün olduğunca içilmemelidir.
 • Diş ve yapısına zararlı gıdalara yenildiyse hemen ardından dişler fırçalanmalıdır.
 • Diş kontrolleri için doktor muayenelerine düzenli bir şekilde mutlaka gidilmelidir.

Dilerseniz bu konu ile ilgili videomuzu izleyebilirsiniz.