Diş Eti Çekilmesi Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti çekilmesi, diş etlerinin bazı etkenlerden dolayı geri çekilerek diş kökünün açıkta kalması durumudur. Sert diş fırçalamaktan, sigara kullanımına kadar birçok nedenden dolayı gelişebilir. Bu diş eti probleminin tedavisi yapılmadığı zaman diş kayıpları ve kemik dokuya hasara varan sonuçlar görülebilir. Peki, diş eti çekilmesi tedavisi nasıl yapılır? Sizler için yazdık.

Yayınlanma Tarihi 03 Eylül 2021
Okunma Süresi 8 dk
Güncellenme Tarihi 03 Eylül 2021
Makaleyi Paylaş
13 bin’den fazla hekimin, 5,1 milyon’dan fazla hastanın tercihi #bulutklinik

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi, dişin etrafındaki yumuşak dokunun zarar görmesi sonucu diş etinin çekilerek kök kısmının açığa çıkmasıdır. Bu problemin, dişlerin gevşeyerek diş kaybına kadar gidebilen sonuçları bulunur. Diş sorununa neden olan enfeksiyon tedavi edilmediği takdirde dişe destek veren kemiği yok edebilir. Genellikle genetik veya altta yatan bir sebepten dolayı diş etlerinde çekilme görülebilir. Bu yüzden farkedilir farkedilmez geç kalınmadan bir diş hekimine tedavi olunması gerekir.

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri Nelerdir?

Bu problemin en belirgin özelliği dişlerde oluşan hassasiyetlerdir. Diğer diş etinin çekilmesi belirtileri ise şu şekilde sırlanabilir:

  • Normal bir zamanda veya diş fırçalarken diş eti kanaması olması
  • Diş boyutunun normalden daha uzun görünmesi
  • Elma, armut ve benzeri yiyecekleri yerken diş etinde kanama olması
  • Diş etlerinde kızarıklık veya şişliklerin bulunması

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Aşağıdaki birçok etken diş eti çekilmesi nedenleri arasında sayılabilir:

Periodontal Hastalıklar: Diş eti dokusunu ve kemiği zedeleyen enfeksiyonlardır. Diş eti çekilmesinin ana sebepleri diş eti hastalıklarıdır.

Yetersiz Yapılan Diş Bakımı: Düzenli diş fırçalamama, diş ipi veya gargara kulanmama gibi ağız ve diş sağlığı bakımının yetersiz yapılması periodontal hastalıklara sebep olur.

Genetik: Yapılan araştırmalara göre, bazı kişiler diş bakımının dışında genetik aktarımdan dolayı diş eti çekilmesi yaşayabiliyor.

Diş Gıcırdatmak veya Sıkmak: Bazı dönemlerde özellikle uyurken bireylerin diş sıkma ve gıcırdatma durumları olabilir. Bu eylem diş etlerine zarar verir.

Çarpık Dişler: Çarpık diş dizilimleri bazı dişlere gereğinden fazla baskı uygulayarak diş eti problemlerine neden olabilir.

Sert Diş Fırçalamak: Dişlerin fazla sert bir şekilde fırçalanması zamanla mine dokusuna zarar vererek diş eti çekilmesine yol açabilir.

Hormonal Değişimler Yaşamak: Ergenlik, hamilelik, menopoz ve benzeri durumlarda hormonlarda fazlasıyla dalgalanmalar yaşanır. Bu durum diş etlerinde hassasiyete ve çekilmelere neden olabilir.

Tütün Ürünleri Kullanmak: Tütün ürünleri kullanan kişilerin dişlerinde zararlı ve yapışkan plaklar oluşabilir. Bunlarda diş etlerine zararlıdır.

Diş Eti Dokusunun Travması: Ciddi diş yaralanması sonucu çekilmeler yaşanabilir.

Bunların yanı sıra; yetersiz beslenme, yaşlılık, bazı ilaçlar (kalp, şeker, antidepresan gibi), hatalı diş kaplamaları gibi etkenler de diş eti çekilmesinin nedenleri arasında yer alır.

Diş Eti Çekilmesi Tanısı Nasıl Konulur?

Diş eti hastalıklarını tedavi etmek için doğru bir teşhis yapılması oldukça önemlidir. Bundan dolayı, hastadan öncelikle bir tıbbi öykü alınır ve ardından fiziki muayenesi yapılır. Daha sonra ise radyolojik görüntüleme alınarak değerlendirme yapılır.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çekilmiş diş eti tedavisi için aşağıdaki cerrahi işlemler uygulanır:

Açık Flep Operasyonu: Bu operasyonda, diş hekimi sorunlu diş eti dokusunu geriye doğru katlar. Daha sonra oradaki zararlı bakterileri temizler ve dokuyu diş kökü üzerindeki yerine tekrar sabitleyerek oluşan boşlukları küçültür.

Yönlendirilmiş Doku Jenerasyonu: Diş eti çekilmesinden dolayı dişi destekleyen kemik hasar alabilir. Bu durumda kaybedilen kemik ve dokuyu yenileme işlemi uygulanabilir. hekim diş eti dokusunu geriye katlar ve bakterileri temizler. Sonra bu bölgeye bir greft dokusu ve doku stimüle eden bir protein türü benzeri rejeneratif madde uygular. Madde ile diş kökü ve doku sabitlenir.

Yumuşak Doku Grefti: Birçok doku gerfti prosedürü bulunur. Fakat içlerinde en yaygın kullanılan bağ dokusu gerftidir. Üst damak veya başka herhangi bir bölgeden alınan doku ile açıkta kalan diş kökü bölgesi dikilir.

Diş hekimi farklı yöntemler arasından en uygun yöntemi hastasının ihtiyaçlarına yönelik olarak belirler.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

Diş eti çekilmesini önlemek için ilk olarak, ağız ve diş bakımının eksiksiz olarak yapılması gerekir. Diş fırçalanmalı ve diş ipi ile temizlenmelidir. Yılda en az iki kere diş hekimine kontrole gidilmelidir. Dişler orta sertlikte bir diş fırçası ile hafifçe fırçalanmalıdır. Diş eti çekilmesini engellemek için uygulanabilecek diğer yollar ise şu şekildedir:

  • Sağlıklı ve dengeli beslenme
  • Sigara ve benzeri tütün mamullerinin bırakılması
  • Diş ve diş etlerindeki olumsuz değişikleri takip ve kontrol ettirme