Dudak Dolgusu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yüz güzelliğinin tamamlayıcı unsurlarından biri de kuşkusuz dudaklardır. Dolgun dudaklar ise son yıllarda yaygın olarak tercih edilen bir görünümdür. Bu görünüme kavuşmak için yaptırılan dudak dolgusu ise popüler estetik uyguları arasında ilk sıralarda yer alır. Dolgu işlemi doğru ellerde ve doğru şekilde uygulandığı zaman dudağa dolgun bir görünüm vermesinin yanında, canlı, genç ve yüz hatları ile uyumlu bir şekil kazandırabilir. Peki, dudak dolgusu nasıl uygulanır? Detaylar yazımızda.

Yayınlanma Tarihi 24 Kasım 2021
Okunma Süresi 7 dk
Güncellenme Tarihi 24 Kasım 2021
Makaleyi Paylaş
13 bin’den fazla hekimin, 5,1 milyon’dan fazla hastanın tercihi #bulutklinik

Dudak Dolgusu Nedir?

Bazı kişilerde dudak yapısı oldukça ince olabilirken, bazı kişilerde de yaşlanmaya veya diş kayıplarına bağlı olarak dudaklarda şekil bozuklukları meydana gelebilir. Dudak dolgusu, dudaklara hacim kazandırmak ve dudak yapısını şekillendirmek için dudak içine ve çevresine dolgu enjekte edilmesidir. Bu estetik müdahalede dudağa cilde hacim kazandıran özelliğe sahip olan hyalüronik asit enjekte edilir. Doku onarıcı ve cildi pürüzsüz tutan bu madde, dudağın dokusu ile de uyum sağlayan bir yapıya sahiptir.

Dudak Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Dudak dolgusu geçici ve kalıcı olmak üzere 2 başlıkta toplanır. Yanı sıra, bu çeşitlerde kendi arasında kişinin dudağına verilecek şekillere göre farklı isimlere sahiptir. Dudaktaki dolgunun kalıcı olan türünde silikon uygulaması yapılır. Bu işlemde silikon dudaktan çıkarılmadığı sürece dudak aynı şekli ile kalır. Geçici dudak dolgusunda ise değişik türde kullanılabilen dolgu malzemeleri ile dudak şekillendirilir. Bunların arasında en sık tercih edileni ise hyalüronik asittir.

Verilen şekle göre farklı isimlere sahip dudak dolgu tipleri şunlardır:

Afrodit Tipi Dudak Dolgusu: Her iki dudağında dolgun olduğu bir tiptir. Estetik açıdan çekici görünmek isteyenlerin tercihi olabilir.

Hera Tipi Dudak Dolgusu: Üst dudağın alt dudağa göre biraz daha ince bırakıldığı bir tiptir. Bu türde daha canlı ve simetrik bir görünüm elde edilebilir.

Venüs Tipi Dudak Dolgusu: Afrodit ve Hara tiplerine göre daha sade ve doğal bir dolgu enjeksiyonu yapılır. Daha çok ince yüz hatları olan kişilere yakışan bir uygulamadır.

Eros Tipi Dudak Dolgusu: Bu dolgu tipinde amaç üst dudakta bulunan ve eros yayı denilen kıvrımlı bölümün dışa doğru belirginleşerek dolgun bir görünüm almasını sağlamaktır.

Hekim dolgu işlemlerini yaparken mutlaka kişinin yüz hatlarına ve yapısına uygun olacak şekilde çalışır.

Dudak Dolgusu Neden Uygulanır?

Dudak dolgusu birçok sebepten dolayı yaptırılmak istenebilir. En sık yaptırılma sebepleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Dudak şekillendirme
  • İnce dudakları dolgun, dolgun dudakları daha belirgin hale getirilme
  • Yaşlanmaya bağlı olarak dudak üstünde gelişen ince çizgileri giderme
  • Dudak kenarındaki sarkmaları azaltma
  • Dudak asimetrilerini düzeltme
  • Dudak kontörünü belirginleştirme
  • Gülerken diş etlerinin görünmesini kapatma (gummy smile)

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılmaz?

Dudak dolgu işlemi kadın erkek isteyen herkese yapılabilir. Ancak; hamileler, iltihaplı cilt problemi olanlar ve uçuk sorunu yaşayan kişilerde komplikasyon riski olabileceği için uygun değildir. Hekim bu işlemden önce hastanı tıbbi öyküsünü dinleyeceği için bu durumda olan kişilere gerekli uyarılarda bulunur.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudağa dolgu yapılmadan önce hekimi hastanın da görüşlerini alarak yüz yapısına uygun bir şekil belirler. İşlemin acısız geçmesi için uygulama yapılmadan 30 dakika önce dudağa anestezik bir krem sürülür veya iğne yapılabilir. Dolgu malzemesi oldukça ince uçlu bir iğne ile yapılır. Enjekte edilen maddenin miktarı ise verilecek şekle göre önceden belirlenir. Ortalama 30 dakika gibi kısa bir sürede yapılan işlem kolay ve ağrısız geçer. İşlem sonrası kısa bir süre içinde şekil kendini gösterir. Sağlıklı ve doğru bir sonuç alınması için dudak dolgusunun deneyimli ve uzaman kişiler tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Dudak Dolgusu İşleminden Sonra Süreç Nasıl Geçer?

Dolgu işleminden sonra dudak çevresinde hafif morluk ve şişlikler olabilir. Bu durum gayet normaldir ve en geç 2 hafta içinde geçecektir. Süreci hızlandırmak için bu bölgelere hafifçe buz uygulaması yapılabilir. Dolgu yapıldıktan sonraki 1-2 hasta hafta kontrol için çağırılır. Bazı dudak dolgu işlemleri sonrası nadiren de olsa dudaktaki birkaç nokraya daha rötuş için dolgu uygulanabilir.

Dilerseniz bu konu ile ilgili videomuzu izleyebilirsiniz.