Geçici ve Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı ülkemizde bekaret simgesi olarak tanımlanır ve çoğu kişi tarafından ilk ilişkide kanama beklenir. Bu da kadınlar açısından bazı sosyal zorluklara neden olur. Bu yüzden kızlık zarı zarar görmüş kadınlar evlenmeden önce bu tarz zorluklarla karşılaşmamak adına kızlık zarı onarımı yaptırma yoluna giderler. Kızlık zarı onarımı geçici ve kalıcı olacak şekilde gerçekleştirilebilir. Peki, kızlık zarı dikimi nasıl yapılır? Detaylar yazımızda.

Yayınlanma Tarihi 07 Haziran 2022
Okunma Süresi 11 dk
Güncellenme Tarihi 07 Haziran 2022
Makaleyi Paylaş
13 bin’den fazla hekimin, 5,1 milyon’dan fazla hastanın tercihi #bulutklinik

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı veya diğer ismi ile hymen (himen) vajinanın girişinin ortalama 1- 1,5 cm içinde bulunan bir zar tabakasıdır. Bu yapı vajinanın gelişimsel aşamasında oluşan bir deri kıvrımıdır. Kızlık zarı vajina girişini tam olarak kapatmaz. Çünkü ortasında vajinal salgıların ve adet kanamasının dışarıya atılmasını sağlayan açıklıklar bulunur. Hymenin bilinen işlevi bulunmaz. Yapılan son araştırmalara göre küçük yaşlarda vajinayı koruyucu bir görevi olduğu, ancak ergenlikte bağışıklık sistemi geliştikçe bu dokuya ihtiyaç kalmadığı görüşüne varılmıştır.

Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık zarı her kişide aynı yapıda değildir. Birden çok çeşide sahiptir. Bu yüzden her kişide zar yırtılmasında kanama olmaz. Bazı yapılar daha esnek bazıları daha sert ve kapalı olduğu için kanama olur veya hiç olmayabilir.

Deliksiz kızlık zarı: Bu yapıdaki zar çoğunlukla doğumda teşhis edilebilir. Deliksiz zar vajinanın girişini tamamen kaplayan ince bir zardır. Bu gibi zar dokularında adet kanı kendine çıkacak yol bulamayınca vajinanın içine döner. Bu yüzden karında kitle, karın ve sırt ağrısı gibi sorunlara neden olabilir. Bazı kişilerde fazla zar dokusunu almak için cerrahi operasyon ile vajinada normal bir açıklık meydana getirilir.

Küçük delikli kızlık zarı: Bu yapı vajinanın ağzını tamamen örtmez fakat normalden daha küçük bir açıklık olur. Açıklık yeterli olmasa da regl kanı çıkabilir.

Bölmeli kızlık zarı: Birden fazla delikli yapıdaki kızlık zarıdır.

Kızlık Zarı Yırtılması Neden Olur?

Kızlık zarı çoğunlukla ilk cinsel ilişki ile açılır. Bu cinsel ilişki sırasında zar ortasında yer alan delik penis çapından küçük olduğundan dolayı yırtılır ve az miktarda bir kanama olur. Bu yırtıklar birkaç günde iyileşir ve bir daha kanama meydana gelmez. Nadir bazı zar yapılarında sonraki bir kaç ilişkide de kanama olabilir.

Bazı hymen yapıları esnek olabilir. Bu yüzden penis girişine müsaittir, ilişki esnasında bozulmaz ve bu nedenle de kanama da olmaz. Cinsel ilişki haricinde kızlık zarı; sert bir cisimle mastürbasyon yapılması ya da yabancı bir cisim 1-2 cm vajinaya girmesi ile yırtılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir? Neden Yapılır?

Kızlık zarı ameliyatı veya diğer ismi ile hymenoplasti ile dikilebilir. Yapılan bu operasyon ile ilk gece kanaması sağlanır.

Kızlık zarı ülkemizde bekaret simgesi olarak tanımlanır ve çoğu kişi tarafından ilk ilişkide kanama beklenir. Bu da kadınlar açısından bazı sosyal zorluklara neden olur. Bu yüzden kızlık zarı zarar görmüş kadınlar evlenmeden önce bu tarz zorluklarla karşılaşmamak adına kızlık zarı onarımı yaptırma yoluna giderler. Yani, kızlık zarı dikimi operasyonları bekaret tamiri ve sosyal etkenlerden ötürü yapılır.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi, geçici ve kalıcı olmak üzere iki uygulama ile yapılabilir. Kızlık zarına yapılan bu onarımlarda lokal ya da genel anestezi kullanılır. Her iki operasyonda da acı veya ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında dikişlerden dolayı çok az ağrı olabileceği için hekim hastaya kısa süre için ağrı kesici reçete edebilir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarının geçici dikimi, cinsel ilişkiden 1-7 gün önce zarın dikilmesi ameliyatıdır. Bu geçici operasyonun 7 günden daha önce yapılması önerilmez. Çünkü atılan dikişler kendiliğinden erir. Bu nedenle işlem çoğunlukla ilişkiden 3-7gün önce uygulanmalıdır.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Bu işlemde kalan kızlık zarı dokusunun arkasına gizli dikiş atılır. Bu sayede vajina girişi ‘torba ağzı’ gibi büzülür. Bu da ilk cinsel ilişkide kanama olmasını sağlar. Kanama sonrası çok az bir ağrı hissedilebilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Evlilik için 1 ay ya da daha fazla zamanı olan kişilere ise kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu tavsiye edilir. Esnek zamanı olmasından dolayı kalıcı kızlık zarı dikimi istenilen herhangi bir zaman zarfında gerçekleştirilebilir. Bu işlemde tekrar açılma olmaz.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi 3 yöntemle yapılabilir.

Flep operasyonu: Bu uygulama ile vajina alt duvarından üçgen biçiminde bir doku, vajina üst yan duvarına dikilir. Bu sayede penisin vajina içine giresi halinde flepin yırtılması ve kanaması amaçlanır. Ancak flep operasyonları fazla ağrı ve kanamaya sebep olacağından cinsel ilişkide ağrı problemine yol açabilir. Bu yüzden çok önerilmez.

Mikrocerrahi ile primer onarım: Uzun vadeli kızlık zarı onarımı için en ideal uygulamadır. Bu işlemde kızlık zarının yırtılan kenarları mikrocerrahi tekniği ile tekrar bir araya getirilir ve eski halini alır. Bu yüzden primer adını alır. Başarı şansı da yüksektir.

Vajina daraltma ile birlikte primer onarım: Bu işlem bilhassa çok sayıda cinsel ilişki yaşamış, kürtaj, düşük ve doğum gibi jinekolojik durumlar geçirmiş olan kadınlara vajinanın daraltılması ameliyatı ile beraber yapılabilir. Doğru ellerde yapıldığı takdirde başarı olasılığı en yüksek operasyonlardandır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Nasıl Olur?

Kızlık zarı onarımı sonrası kişi hemen günlük yaşamına dönebilir. İşlem sonrası hafif ağrı veya yanma hissi olabilir. Hastanın operasyon sonrası dikkat etmesi gerekenler ise şu şekildedir:

  • Ağrılar için hekimin önerdiği ağrı kesiciler birkaç gün kullanmalıdır.
  • Hekimin yazdığı antibiyotik varsa alınmalıdır.
  • Vajina temizliği için antiseptik bir solusyon kullanılmalıdır.
  • İşlemden donra en az iki hafta spor yapılmamalıdır.
  • Deniz, havuz veya küvete girilmemelidir.
  • Ağır yük kaldırılmamalıdır.
  • Vajinaya parmak veya tampon sokulmamalıdır.
  • İlişkiye kadar bisiklet, motosiklet vb. araçlara binilmemelidir.

Dilerseniz konu ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz.