Hipermetrop Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Halk arasında yakını görememe hastalığı olarak bilinen hipermetropi, göze gelen ışınların ağ tabaka olan retinanın arkasında odaklanması ile oluşan bir göz kusurudur. Yakını görememe hastalığı olarak bilinse de hipermetropu olan bireylerden bazıları hem yakını hem de uzağı iyi göremeyebilirler. Genellikle çocukluk döneminde görülen bu görme kusuru çeşitli yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir. Peki, hipermetrop belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Detaylar yazımızda.

Yayınlanma Tarihi 10 Mart 2022
Okunma Süresi 8 dk
Güncellenme Tarihi 10 Mart 2022
Makaleyi Paylaş
13 bin’den fazla hekimin, 5,1 milyon’dan fazla hastanın tercihi #bulutklinik

Hipermetrop Nedir?

Hipermetropi, göze gelen ışınların ağ tabaka olan retinanın arkasında odaklanması ile oluşan bir göz kusurudur. Hipermetropi sorununda gözün arka veya ön kısmının olağandan daha kısa olması ya da lens veya kornea yüzeyinin ışığı yeterli kırmaması sonucu ışınlar retina arkasına toplanır. Bu yüzden retina yüzeyindeki görüntü bulanıklaşır. Yakını görememe hastalığı olarak bilinse de hipermetropu olan bireylerden bazıları hem yakını hem de uzağı iyi göremeyebilirler. Düşük düzeyli hipermetropide uzak görüş açısına uyum sağlanabilirken, yakın zor görülür. Yüksek hipermetrop göz değerlerinde ise hem yakın hem de uzak görüş bulanıktır. Yanı sıra ilerleyen yaşta uzak görme kusurunun meydana gelmesine neden olur. Genellikle çocukluk döneminde görülen bu görme kusuruna sahip kişiler, yazıları okurken iç içe girdiğini ve kaydığını söylerler.

Hipermetrop Belirtileri Nelerdir?

Hipermetropi göz kusurunun yaygın belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Gözde yorgunluk ve kızarıklık
  • Gözde kayma
  • Yakın objeleri bulanık görme
  • Göz tembelliği
  • Gözde ağrı veya yanma
  • Göz kapağı kenarında kızarıklık
  • Gözlerde gerginlik hissi
  • Şiddetli göz ve baş ağrısı
  • Gece bulanık görme
  • Uzun süre bilgisayar ile yazma, çizme ve bilgisayar kullanma işleri yapıldığı zaman göz veya baş ağrısı hissedilmesi

Yetişkinler bu göz kusurunu belirtilerden yola çıkarak anlayabilirken, çocuklarda teşhis edilmesi zor olabilir. Bu yüzden çocukların düzenli aralıklar ile göz muayenesi olması gerekir. Ayrıca çocuklarda tedavi edilmeyen hipermetrop göz tembelliğine sebep olabilir.

Hipermetrop Neden Olur?

Basit gelişen hipermetrop farklı problemlerden dolayı gelişebilir. Sebeplerine bağlı olarak oluşan hipermetropi 3 türlüdür.

Eksenel hipermetropi: En yaygın hipermetropi nedenidir. Gözün ön ve arka uzunluğunun normalden kısa olmasıdır. Özellikle yenidoğan bebeklerde bu kusur görülebilir.

Eğim hipermetropisi: Bu tip bozukluk, gözün ışın kırıcı bölümleri olan lens ve korneanın yüzeyindeki değişikliklerden dolayı oluşur.

İndis hipermetropisi: Lensin kırılma indisinde meydana gelen değişimlerden dolayı oluşur. Çoğunlukla yaşlılık ve diyabetle gelişir.

Hipermetrop Teşhisi Nasıl Konulur?

Hipermetropi detaylı bir göz muayenesi ile kolayca teşhis edilebilir. Muayenede ilk olarak standart bir görme testi uygulanır. Bu test hipermetropi problemine işaret ederse, hekim kesin tanı için bazı yöntemler kullanılır. Günümüzde bunun için otorefraktometre ve retinoskopi uygulamaları kullanılır. Otorefraktometre diğer yönteme göre daha pratiktir. Ancak bebek ve çocuklarda ve bazı hastalarda mutlaka retinoskopi yöntemi yapılmalıdır. Bu işlem sırasında göze özel bir ışık tutularak, bu ışının retina üzerinde kaç derecelik camlarda nasıl yansıdığı gözlemlenir. Muayene sonrası ışığın yansımasının nasıl olduğu tespit edilerek teşhis konulur.

Hipermetrop Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipermetropi tedavisi için amaçlanan göze gelen ışınların retinanın ön kısmına düşmesini sağlamaktır. Bu amaçla farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Tedaviler gözlük, kontakt lens ve cerrahi operasyon olarak 3 ana gruba ayrılabilir.

Gözlük: En yaygın kullanılan ve tercih edilen tedavi türüdür. Maliyetinin düşük olması, pratik olması, bakıma fazla ihtiyaç duyulmaması sebeplerinden dolayı en fazla gözlük kullanımı tercih edilir. Ancak bozukluk derecesi arttıkça gözlük camının mercek kalitesi düşebilir. Bu yüzden biraz dezavantajlı olabilir.

Kontakt Lens: Direkt göze takılan lensler görüş açısından avantajlıdır. Ancak hijyene dikkat edilmezse enfeksiyon riski taşıyabilir.

Cerrahi Müdahale: Kırılma kusurlarına uygulanan ameliyatlar genellikle miyopi için yapılsa da, orta ve hafif dereceli hipermetropide de uygulanabilir. Cerrahi müdahale türleri ise şu şekilde sıralanabilir:

LASIK (Laser-assisted in situ keratomileusis): Bu yöntemde kornea yüzeyindeki ince bir tabaka kaldırılır ve alt kısmına excimer lazer uygulanır. Ağrısız bir yöntemdir.

LASEK (Laser-assisted subepithelial keratectomy): Bu uygulama ise korneanın üst tabakası kaldırılmadan yapılır. Lasık yönteme uygun olmayan kornealar için sıkça kullanılır.

PRK (Photorefractive keratectomy): Lasekile benzerdir. Ancak bu tip uygualamada kornea üzerindeki epitel doku tam olarak sıyrılarak lazer yapılır.

Göz içi Lens İmplantasyonu: son dönemlerin en popüler uygulamalarındandır. Bu işlem lazer göz ameliyatına uygun olamayan gözler için yapılır. Operasyonlar iris önüne ve iris arkasına lens yerleştirme tipleri bulunur.