Miyom Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Miyom, üreme çağındaki kadınlarda rahimde oluşan olağan dışı dokulardır. Yaygın olarak meydana gelen bu dokular, rahim kas tabakasından kaynaklanır. Genellikle iyi huylu tümör olan miyomlar, çok nadir kanseröz yapılara dönüşür. Peki, miyom belirtileri nelerdir? Miyom tedavisi nasıl yapılır? Detaylar yazımızda.

Yayınlanma Tarihi 03 Şubat 2022
Okunma Süresi 10 dk
Güncellenme Tarihi 03 Şubat 2022
Makaleyi Paylaş
13 bin’den fazla hekimin, 5,1 milyon’dan fazla hastanın tercihi #bulutklinik

Miyom Nedir?

Miyom, rahimde anormal şekilde çoğalan düz kasların oluşturduğu iyi huylu tümörlerdir. 1-15 cm aralığında ebatlara sahip olabilen miyomlar pembe renklidir ve yuvarlak bir şekle sahiptir. Sıklıkla 30-40 yaş arası kadınlarda görülen bu oluşumlar, nadiren 25 yaş altındaki genç kadınlarda görülür. tam olarak nedeni bilinmeyen miyomların genellikle hormonal değişimlerden dolayı geliştiği düşünülür. Yani östrojen hormonunun yükselmesi miyom büyümesini hızlandırır denilenilir. Çoğunlukla herhangi bir semptoma neden olmayan bu tümör yapıları, bazı vakalarda adet düzensizliği, şişkinlik, karın ağrısı ve cinsel ilişki sonrası kanamalara neden olabilir. rahim içi veya rahim ağzında bulunabilen bu tümöral yapılar, oluştukları yere göre çeşitlendirilir.

Miyom Çeşitleri Nelerdir?

Miyom türleri yerleştiği alana göre farklı isimlendirilir. Miyon çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

İntramural miyom: En yaygın şekilde görülen bu miyomlar, rahim kas dokusunda oluşur. Bu yapılar rahmi esneterek genişletebilir.

Subseröz miyom: Rahmin dışında gelişen bu miyom çeşidi, hastanın karnının bir tarafının şişkin görünmesine neden olabilir.

Submüköz miyom: Myometrium denilen rahmin orta tabakasında oluşur. Nadir oluşan miyomlardır.

Saplı miyom: Bu miyom çeşidi rahme ince bir sap yapı ile bağlıdır. Zamanla kendi etrafında dönerek ağrılara neden olabilir. Bazı vakalarda rahmin dışına sarkan bu yapıların ameliyatla alınması gerekir.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar genellikle belirti vermeyen iyi huylu tümörlerdir. Birçok kadın miyomu olsa da bu durumu anlamadan sağlıklı bir şekilde yaşayabilir. Rahimde miyom olduğu çoğunlukla herhangi bir jinekolojik muayenede tesadüfen anlaşılır. Ancak, bazı vakalarda çeşitli semptomlar gelişebilir. Bu belirtiler miyomun sayısına, türüne, boyutuna ve bulunduğu yere göre değişkenlik gösterir. Miyom belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Adet kanaması miktarının artması
 • İki adet dönemi arasındaki sürenin azalması
 • Adet kanamasının normalden daha uzun sürmesi
 • Anemi
 • Ara kanamalar
 • Sindirim sorunları
 • Kabızlık
 • Karın bölgesinde baskı hissi
 • Dışkılama yaparken makatta ağrı
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı
 • Cinsel ilişki sonrasında kanama
 • Sırt ağrısı
 • Bacak ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Sık idrara çıkma isteği
 • Mesanenin tam olarak boşaltılamaması
 • Gebeliğin düşükle sonuçlanması
 • Kısırlık (infertilite)

Miyom Neden Olur?

Miyomların neden dolayı oluştuğu henüz tam olarak bilinmese de, rahimdeki kas dokusunda bulunan kök hücrelerin sebep olduğu düşünülür. Bir hücrenin kontrol dışı bölünmesi ile çoğalması sonucu meydana gelen hücre farklı bir yapı meydana getirir. Miyomun oluşmasında etken olan nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişinin ailesinde miyom öyküsü olması genetik yatkınlığa neden olabilir.
 • Gebelikte artan östrojen ve progesteron hormonları hamilelikte miyom büyümesine neden olabilir.
 • Siyahi ırka sahip olan kadınlarda diğerlerine nazaran miyom gelişme ihtimali daha fazladır. Bu ırktaki kadınlarda miyomlar daha genç yaşlarda görülebilir ve boyutları daha büyük olabilir.
 • Obezite, doğum kontrol hapı kullanımı, ilk adet yaşının küçük olması, D vitamini eksikliği, kırmızı eti fazla tüketmek, alkol kullanımı, sebze ve süt ürünlerini az tüketmek de nedenler arasında sayılabilir.

Miyom Nasıl Teşhis Edilir?

Miyomlar genellikle belirti vermediği için kişi tarafından anlaşılarak şikayet varlığı ile hekime başvurulmaz. Çoğunlukla kadın doğum doktoru tarafından yapılan herhangi bir muayene esnasında fark edilir. Şayet miyom kişide olumsuz bulgulara sebep oluyorsa, kesin bir teşhis için ultrasonografi görüntülemesi yapılır. Miyomun olduğu bölgenin tespiti için genellikle sulu ultrasonografi yapılır. Eğer hastada birden fazla miyom varsa MR görüntülemesine de başvurulabilir.

Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Herhangi bir şikayete neden olmadan raslantı sonucu teşhis edilen miyomlar için genellikle bir tedavi gerekmez. Ancak periyodik olarak takip edilir. Şikayete neden olan miyomlar ise çoğunlukla cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Operasyon yapılması kararı hastanın yaşı, şikayetleri, miyom sayısı, bulunduğu yer ve hastanın çocuk sahibi olup olmadığına göre verilir.

Miyom ameliyatı ana hatları ile iki şekilde yapılır. Birinde miyom çıkarılır. Diğerinde rahmin tümü çıkarılabilir. Eğer kişi çocuk sahibi olmayı düşünüyorsa sadece miyom alınır. Diğer seçenekte kişinin çocuğu varsa ve başka bir çocuk yapma planı yok ise rahim sürekli miyom üretmesin diye rahimde alınır.

Ameliyat yöntemleri ise şu şekildedir:

Histeroskopi

Küçük boyutta olan, sürekli ağrı ve kanamaya neden olan miyomlar vajinal yoldan bu yöntemle alınır. Uygulamada rahim altında ya da içinde bulunan miyomlar özel bir görüntüleme sistemi ile alınabilirler.

Kapalı Ameliyatlar

Laparoskopik veya robotik cerrahi ile yapılan operasyonlardır. 4-5 cm’den daha büyük olan miyomlar alınarak bölge dikilir.

Açık Cerrahi

Bu yöntemle göbeğin üst bölümüne kadar gelen ebatı çok büyük olan miyomlar alınır. Miyomun büyük boyutlu olmasından dolayı kapalı cerrahi ile alınmadığı durumlarda açık cerrahi yapılır.

Cerrahi yöntemin uygun olmadığı hastalarda ise miyomun sebep olduğu kanamaları durdurmak veya miyomu küçültmek adına ilaç tedavisi verilir.

Dilerseniz konu ile ilgili videomuzu izleyebilirsiniz.