Rahim (Endometrium) Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim iç yüzeyindeki endometrium tabakasında görülen kanserli hücrelerin yaptığı tümöre endometrium kanseri denir. Yaygın olarak menopoz sonrası kadınlarda görülen bu kanser türünün tipik belirtisi kanama olduğu için erken teşhis edilme şansı yüksektir. Her 100 kadından ortalama 2-3 kişisinde görülen endometrium kanserinin belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Dilerseniz yazımıza bakalım.

Yayınlanma Tarihi 14 Haziran 2021
Okunma Süresi 8 dk
Güncellenme Tarihi 14 Haziran 2021
Makaleyi Paylaş
13 bin’den fazla hekimin, 5,1 milyon’dan fazla hastanın tercihi #bulutklinik

Endometrium Kanseri Nedir?

Rahmin iç duvarını döşeyen endometrium adlı tabakasından kaynaklanan tümörlere endometrium kanseri denir. Kadınlarda en yaygın görülen bu kanser; endometrium kanseri, uterus kanseri, rahim kanseri veya endometrial kanser gibi birçok isimle anılır. Ebdometrial kanser rahim içinde zamanla kalınlaşarak adet kanaması gibi dökülen hücrelerden meydana gelir. Bu kanser türü genellikle ileri yaşlardaki kişilerde, normal adet dönemi dışındaki kanamalar şeklinde ve menopoz dönemindeyken görülür. Bazen 30’lu yaşlarda da görüldüğü durumlar olabilir.

Endometrium Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanseri belirtileri ilk olarak kötü kokulu, koyu renkli ve kanlı vajinal lekelenme veya kanamalarla kendini gösterir. Hastalık genellikle menopoz sonrası dönemde görüldüğü için meydana gelen bu belirti direkt olarak endometrium kanseri şüphesine neden olur. İlerleyen dönemde ise endometrium kanserinin klinik belirtileri şu şekilde olabilir:

 • Pelvik ağrı
 • Uzun süren yoğun menstural kanamalar
 • Bacaklarda ağrı
 • Kasıklarda şişlik
 • İdrar azalması
 • İdrar azalmasından dolayı idrarda görülen kan ve üre oranındaki artış
 • Cinsel ilişki esnasında oluşan ağrı
 • Anormal ve içinde kan bulunmayan akıntı
 • Kilo kaybı

Endometrium Kanseri Neden Olur?

Rahim kanseri, nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Bunun yanı sıra, vücuttaki östrojen ve progesteron seviyelerindeki değişimlerin kansere neden olabileceği düşünülür. Endometrium kanseri nedenleri net olmasa bile sebep olabilecek risk faktörleri şu şekilde gelişebilir:

 • Rahim kanseri riski yaygın olarak ileri yaşlarda artabilir.
 • Erken yaşta adet kanaması görülmesi, uzun süre östrojen hormonuna maruz kalınmasına neden olduğu için etken olabilir.
 • Genç yaşta menopoza girilmesi östrojen hormonuna uzun bir zaman maruz kalmaya neden olabileceği için risk faktörü olarak bulunabilir.
 • Obeziteden dolayı vücutta oluşan aşırı yağ dokusu östrojen hormonu ürettiği için kansere yol açabilir.
 • Tip2 diyabet olan kadınların olmayanların aksine rahim kanserine yakalanma oranları yüksektir.
 • Hiç gebelik yaşanmaması risk nedeni olabilir.
 • Östrojen hormonunu yükselten polikistik over sendromu yol açabilir.
 • Meme kanseri tedavisi için hormonları baskılayan bazı ilaçlar neden olabilir.
 • Ailede genetik olarak bağırsak kanseri hikayesi olanlar risk gurubundadır.
 • Diğer kanser tedavilerinde alınan radyoterapi sonrası görülebilir.
 • Postmenopozda alınan hormon replasman tedavisi rahim kanserine yol açabilir.

Endometrium Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Rahim kanseri teşhisi için kadın hastalıkları ve doğum doktoru öncelikle pelvik bir muayene yapar. Daha sonrasında ise teşhisin netliği açısından birtakım testler gerekebilir.

Vajinal Ultrason: Ultrason görüntüleme ile rahim iç yapısına yani endometriuma bakılarak rahim duvarı kalınlığı ve yapısı değerlendirilir.

Biyopsi: Kesin tanı koyulması için rahim içinden küretaj yöntemi ile doku parçası alınmasıdır. Alınan bu parça patoloji uzmanları tarafından mikroskop altında incelenip değerlendirilerek tanı konulur.

Endometrium Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim endometrium kanseri tedavisi için; kanserin evresi, hastanın yaşı, genel sağlık durumu, tedavinin olabilecek yan etkileri gibi faktörler değerlendirilir. Tedavide yaygın olarak cerrahi yöntemler başta olmak üzere, kemoterapi ve radyoterapi de uygulanır.

Cerrahi Tedavi: Rahim kanseri ameliyatı en sık uygulanan yöntemdir. Hastaya uygulanan ameliyatta; rahmin tamamı ya da bir kısmı alınır. Çıkarılan bu dokular patoloji uzmanları tarafından incelenerek hastalığın yayılım oranı hakkında bilgi edinilir.

Kemoterapi Tedavisi: Endometrium kanseri ameliyatı sonrası veya öncesinde uygulanır. Cerrahi işlem sonrası tümör küçültmede de kullanılabilir. Ayrıca radyo terapi ile birlikte veya tek olarak da uygulanabilir.

Radyoterapi Tedavisi: Genel olarak ameliyat sonrası kalan kanserli hücreleri öldürmek için kullanılır. Bazen tümörün tümünün çıkarılması için ameliyat öncesi kullanılabilir. Ya da durumu ameliyata uygun olmayan hastaların tedavisinde de uygulanabilir.

Hormon Tedavisi: Kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılmasını engellemek için hastaya yüksek oranda progesteron hormonu verilebilir.

Tedavi sonrasında ise hastaların düzenli takibinin yapılması sağlanır. Bu takiplerde hastalara fiziki muayene, pelvik muayene, AC grafisi ve çeşitli labaratuvar testleri yapılırak kontrol altında tutulurlar.

Dilerseniz bu konu ile ilgili videomuzu izleyebilirsiniz.