Üveit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Üveit, toplumda yaygın görülen bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmediği zaman hastada görme kaybı gibi ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Bu yüzden belirtilerinden şüphe edilmesi halinde acilen bir uzman hekime başvurulması gerekir. Peki, üveit nedir? Belirtileri nelerdir? Detaylar yazımızda.

Yayınlanma Tarihi 06 Temmuz 2022
Okunma Süresi 8 dk
Güncellenme Tarihi 06 Temmuz 2022
Makaleyi Paylaş
13 bin’den fazla hekimin, 5,1 milyon’dan fazla hastanın tercihi #bulutklinik

Üveit Nedir?

Gözün en dışında bulunan uvea, sklera tabakası ile iç kısımda bulunan retina tabakasının arasında bulunan yerdir. Uvea tabakası; iris, siliyer cisim ve koroid olmak üzere 3 bölümden oluşur. Uvea tabakasında çok sayıda kan damarı vardır ve bu damarlar gözde görmeyi sağlayan sinirleri barındıran retina tabakasını besler. Üveit, uvea tabakasının iltihaplanmasıdır.

Bu iltihaplanma yalnızca uvea tabakasını değil, iç kısımda yer alan sinir tabakasını da etkileyebilir. Bu nedenle uveit acil müdahale gerektiren ciddi bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmediği takdirde görme kaybına neden olabilir. Gelişme sebebi her hastada tam olarak bilinmediği gibi, behçet hastalığı gibi bazı bağışıklık sistemi rahatsızlıklarının da üveite yol açtığı bilinir. Yapılan bazı çalışmalarda, göz doktoruna üveit problemi ile başvuran kişilerde en yaygın görülen ek hastalık %35 oranla Behçet hastalığı olarak kayda geçmiştir.

Üveit Çeşitleri Nelerdir?

Üveitin türü uveada iltihaplanmanın meydana geldiği yere göre sınıflandırılır:

 • Ön Üveit: Anterior üveit de denilir. Uvea tabakasının ön kısmında bir iltihaplanma meydana gelmesidir. İris, uveanın ön kısmında bulunduğu için bu iltihaplanma genellikle irisi etkiler. İrisin iltihaplanmasına ‘iritis’ denilir. Tek gözde görülebileceği gibi her iki gözü de etkileyebilir. Toplumda en sık görülen üveit tipidir. Ön üveit çoğunlukla ek hastalığı olmayanlarda görülür.
 • Orta Üveit: İntermediyer üveit olarak da bilinir. İris ve siliyer cismin olduğu bölüm etkilenir. Bu kısımdaki iltihaplanmaya iridosiklit denilir. Orta üveit çoğunlukla ek bir rahatsızlığı olmayanlarda görülebileceği gibi multipl skleroz (MS) hastalığı gibi otoimmün hastalığı olan kişilerde de görülebilir.
 • Arka Üveit: Posterior üveit de denilen bu durumda uveanın arka kısmı iltihaplanır. Bu alanda koroid kısmı bulunur ve iltihaplanma koroidi etkiler. Koroidde yer alan damarlar retinayı beslediği için iltihaplanması retinada hasara neden olabilir. Arka üveit çoğunlukla diğer üveit türlerine göre daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Arka üveit, enfeksiyon ve otoimmün hastalık gibi sağlık sorunlarından dolayı gelişebilir. Diğer üveit türlerine göre nadir oluşur.
 • Pan-Üveit: Bu türde uveanın tüm bölgeleri etkilenir. Bu nedenle pan-üveitte, diğer üveit türlerinin tüm özellikleri bir arada oluşabilir. Pan-üveit yapan hastalıklara Behçet hastalığı örnek olarak verilebilir.

Üveitin Nedenleri Nelerdir?

Üveit hastalığına neden olan etkenler genellikle hastaların %30-40'ında tespit edilemez ve bunlar idiyopatik yani nedeni bilinmeyen olarak adlandırılır. Üveit sebepleri genel olarak şu şekilde sıralanabilr:

 • Daha önce üveit geçirilmesi
 • Göze gelen çarpma ve yaralanmalar (travmalar)
 • Göz ameliyatı olunması
 • Lenfoma gibi bazı kanser türleri (oldukça nadirdir)

Üveit çoğunlukla vücuttaki farklı hastalıklara işaret ettiği için mutlaka hastanede doktor kontrolünde tahlil yapılması gerekir. Ayrıca hastanın tıbbi öyküsünün de detaylı ve doğru şekilde alınması gerekir. Bu şekilde altta yatan bir hastalık varsa teşhis edilebilir.

Üveit Belirtileri Nelerdir?

 • Görüşte bulanıklaşma
 • Gözde kızarıklık
 • Göz ağrısı
 • Gözün çoğunlukla yaşarması
 • Kamaşma
 • Gözde ışığa karşı hassasiyet olması
 • Göz önünde uçuşan siyah noktalar
 • Görmede azalma

Üveitte iltihabın gözde yer aldığı bölgeye göre hem hastalığın ciddiyeti hem de semptomları farklılık gösterir. Örneğin; arka üveit olması halinde çoğunlukla bulanık görme ve görme azalması gibi sorunlar yaşanır. Şayet hastalık gözde yer alan ve sinirleri ya da merkezi bir alanı etkilemişse görmede ani bir azalma oluşabilir. Böyle bir tabloda tedavi asla geciktirilmemelidir. Geciktirildiği zaman görmede meydana gelen azalma zamanla körlüğe sebep olabilir.

Belirtiler üveit hastalığında bazı durumlarda ani ortaya çıkarken bazen çok yavaş olarak görülür. Ani gelişen üveit hastalığında semptomlar hızlı bir şekilde kötüleşebilir. Yanı sıra hastalık iki gözde de aynı zamanda başlayabilir ya da farklı zamanlarda iki gözde çıkabilir.

Üveit Nasıl Tedavi Edilir?

Üveit tedavisinin erken yapılması oldukça önemlidir. Erken yapılan teşhis ve tedavi hastalığın yol açabileceği görme kaybının engellenmesine yardımcı olur.Üveit hastalığında ilk aşamada ilaç tedavisi verilir. Bu ilaçlar; antienflamatuar merhemler veya göz damlaları verilir. Yanı sıra göz enfekte olmuşsa antibiyotik kortizonlu ilaçlar da reçete edilebilir. Nadiren de olsa cerrahi müdahale gerekebilir.

Eğer üveite yol açan hastalık teşhis edilirse, hem üveit hem de diğer hastalık tedavi edilir. Üveit, tekrarlayan bir hastalık olduğu için tedaviden sonra düzenli olarak hasta izlenmeli ve gerekli kontroller yapılmalıdır.