Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer Evde Hemen?

Bebeklerde kabızlık genellikle ilk 6 aydan sonra anne sütünden ek gıdaya geçilirken görülmektedir. Sindirim sistemlerinin tam gelişmemesi, besinlerin sindiriminin zor olmasından dolayı bebeklerde kabızlık oluşabilmektedir. Kabızlığı geçirmek için evde bebeğin diz ve ayaklarından tutulup karnına itmek, parmak ucuyla mide bölgesine saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yapımı gibi çeşitli durumlar uygulanabilir. Detaylar yazımızda.

Yayınlanma Tarihi 23 Ocak 2023
Okunma Süresi 11 dk
Güncellenme Tarihi 23 Ocak 2023
Makaleyi Paylaş
12 bin’den fazla hekimin, 4,2 milyon’dan fazla hastanın tercihi #bulutklinik

Bebekler Neden Kabız Olurlar?

Kabızlık, bağırsak hareketlerindeki yavaşlamayla dışkılamanın azalması ya da zorlaşmasıdır. Kabızlık anne sütüyle beslenen bebeklerde kolaylıkla fark edilemeyebilir. Yetişkinler gibi sindirim problemlerini ifade edemediklerinden dolayı bebeklerin günlük hareketleri ve bağırsak alışkanlıklarının takip edilmesi önemlidir. Bebekte karın bölgesinde sertlik, kasılma, şişlik görülmesi, bağırsak hareketleri esnasında huzursuzluk ağlama, dışkının sert kıvamda küçük parçalar halinde olması durumunda kabızlıktan şüphelenilebilir.

Bebeklerde kabızlık en çok anne sütünden ek gıdaya geçildiğinde gözlemlenmektedir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde kabızlık ise nadir görülür. 6. Aydan itibaren ek gıdalara geçilmesi durumunda bebeklerde kabızlık görülme ihtimali artmaktadır. Bebeklerde kabızlığa neden olan durumlar genellikle şu şekildedir:

 • Anne sütüyle beslenen bebeklerde, annenin kabız olması,
 • Katı gıdalara geçildiğinde mama konsantrasyonunun değiştirilmesi,
 • İnek sütüne geçildiğinde çok sık inek sütü tüketilmesi,
 • Diş çıkarma ve emekleme döneminde bebeğin doğru beslenmemesi
 • Kullanılan demir ilaçları,
 • Pirinç içeren mamalar, pirinç suyu emerek dışkının katılaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle pirinç bakımından zengin mamalar kabızlığa neden olabilir,
 • Lif açısından fakir gıdalar, lif dışkıyı yumuşak hale getiren karbonhidratlardandır. Makarna, beyaz ekmek benzeri lif açısından fakir gıdalar,
 • Az sıvı alımı,
 • Enfeksiyonlar, solunum, sindirim, idrar yolu enfeksiyonlarında vücudun yüksek ateş ve ishalle beraber sıvı kabına uğraması,
 • Stres, bebeğin alışkın olduğu yerlerden uzaklaşması fiziksel ya da psikolojik olarak strese neden olabilmektedir.

Bebeklerde Kabızlık Evde Hemen Nasıl Geçer ?

Kabızlık görülmesi durumunda evde şu yöntemler uygulanabilir:

 • Bebeğin bacaklarıyla dairesel hareketler yapın. Bu sayede dışkının bağırsak boyunca hareket etmeye yardımcı olabilirsiniz.
 • Bebek masajı yapın. Göbek deliğinden başlayarak karnın dışarısına doğru, saat yönünde ve saat yönünün tersine karna masaj yapılması bebek masajıdır. Eğer bebek rahatsız olursa durun.
 • Sıcak banyo ve banyo esnasında karna masaj yapmak kabızlığa iyi gelebilir.
 • Anüsün dış tarafına krem ya da vazelin sürerek dışkılamasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Bebeklerin dışkısının yumuşamasını sağlamak için, bebeklere bitkisel yağlar verilebilir.
 • Bebeklerin dışkısının atmasını kolaylaştırmak için, bebeklerin karnını ısıtın.
 • Su ve sıvı tüketimi: Bebeklerin yeterli miktarda su ve sıvı tüketmesi önemlidir. Bu, bebeklerin daha yumuşak idrar yapmasını ve daha kolay dışkı atmasını sağlar. Ek gıdaya geçmiş bebeklerde su, doğal meyve suyu ya da püresi tercih edilebilir.

Unutmayın ki, her bebek farklıdır ve kabızlık sorunlarının sebepleri de farklı olabilir. Kabızlık gıda alerjisi ya da gıda zehirlenmesinden de kaynaklanabilmektedir. Bu durumlardan dolayı kabızlık devam ederse doktorunuza danışmanız önemlidir.

Bebeklerde Kabızlık İçin Ne İyi Gelir?

Kabızlığa neden olan durumların tedavi edilmesiyle kabızlık kısa sürede düzelmektedir. Evde dikkat edilecek çeşitli tedbirler ve hayat tarzı değişiklikleriyle kabızlık giderilebilir. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bol sıvı alınmasına özen gösterilmelidir. 6 aydan büyük bebeklerde günlük 900 ml’ye kadar sıvı alınması önerilmektedir. 6 ay öncesinde ise düzenli anne sütüyle beslenme yeterlidir.
 • Günlük diyette lif bakımından zengin elma, armut, kuru erik püresi, bezelye gibi gıdalar tercih edilmelidir.
 • Dışkılamanın kolaylaştırılıp anal bölgede yaralanmaların önlenmesi için anal bölgeye fitil ya da gliserin uygulanabilir.
 • Formül mama tüketen bebeklerde kullanılan mama değiştirilebilir. Bazı durumlarda süt içermeyen ya da lif açısından zengin mamalar tercih edilebilmektedir.
 • Elma, erik, şeftali, armut, kiraz gibi meyveler, yulaf ezmesi, brokoli gibi besinlerin tüketilmesi tercih edilmelidir.

Bebeğin Kaka Yapması İçin Ne Yapılmalıdır?

Bebeğin kaka yapmasını kolaylaştırmak için sağlıklı beslenmesi sağlanmalıdır. Sık aralıklarla emzirme veya mamalar alması önemlidir. Ayrıca, bebeklerin kakasını yapmaları için yeterli süre sağlanmalıdır. Eğer bebekte konstipasyon (sıkıntılı idrar yapma) gibi sorunlar görülürse, mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bebekler En Kolay Hangi Pozisyonda Kaka Yapar?

Bebekler genellikle yatarken veya kucakta otururken en kolay kaka yaparlar. Bebeklerin dışkısının atmasını kolaylaştırmak için, bebekleri dik pozisyonda tutabilirsiniz.

Bu pozisyonlar onlar için en rahat ve doğal olan pozisyonlardır. Ancak her bebek farklıdır ve bazıları diğer pozisyonlarda da rahat edebilir. Önemli olan bebeğinizin rahat olduğu pozisyonda olmasıdır.

Emziren Anne Ne Yerse Bebek Kabız Olur?

Bebekler 6 aya kadar sadece anne sütüyle beslenmelidir. Bu durumda annenin kabız olması bebeği de etkilemektedir.

Emziren anneler genellikle bebeklerinin ihtiyacı olan besinleri karşılamak için dengeli ve sağlıklı bir diyet takip etmelidir. Ancak, bazı durumlarda anne tarafından tüketilen besinler bebeği kabız edebilir. Örneğin, anne tarafından tüketilen bazı yiyecekler ve içecekler bebeklerin sindirim sistemlerini rahatsız edebilir, böylece kabızlık ortaya çıkabilir. Bu yiyecekler arasında süt ürünleri, bazı meyveler ve sebzeler, bazı tahıllar ve bazı içecekler (kahve, çay) sayılabilir.

Ayrıca, emziren annelerde stres, uyku eksikliği gibi faktörler de kabızlık oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle, emziren annelerin bebeklerinin ihtiyacı olan besinleri tüketmelerine ve sağlıklı bir yaşam tarzına dikkat etmeleri önemlidir.

Kabızlık Kaç Gün Sonra Tehlikeli Olur?

Bebeklerde kabızlık kaç gün sonra tehlikeli olur? Bu sorunun cevabı kişiye göre değişebilir. Ancak genel olarak, bebeklerde kabızlık 3 gün veya daha uzun süre devam ederse, mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir. Ayrıca, bebeklerde kabızlık semptomlarının yanı sıra, sürekli karın ağrısı, huzursuzluk, ishal veya kanlı idrar gibi ek semptomlar görülürse, acilen doktorunuza başvurmalısınız.