Kemik Erimesine Karşı 7 Önemli Öneri

Halk arasında kemik erimesi denilen osteoporoz, vücudun en önemli taşıyıcılarından biri olan kemiklerde yer alan kalsiyum miktarının azalmasına ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği zaman hayat kalitesini ciddi derecede etkileyen bu hastalık ile karşı karşıya kalmadan evvel bazı önlemler alınması kemik erimesi riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Peki, kemik erimesine karşı etkili önlemler nelerdir? Detaylar yazımızda.

Yayınlanma Tarihi 21 Haziran 2022
Okunma Süresi 7 dk
Güncellenme Tarihi 21 Haziran 2022
Makaleyi Paylaş
12 bin’den fazla hekimin, 4,2 milyon’dan fazla hastanın tercihi #bulutklinik

Günde 1000mg Kalsiyum Almaya Özen Gösterin

Yeteri kadar kalsiyum desteği alan kişilerde ileri yaşlarda kemik erimesine bağlı gelişen kalça kırığının, kalsiyum almayan kişilere oranla % 30 daha az olduğu çalışmalar sonucu belirtilir. Bu yüzden çocukluk ve ergenlikte alınan kalsiyum, sağlıklı ve güçlü bir iskelet yapısında oldukça önemli etkiye sahiptir. Yanı sıra yetişkinlikte da alınan kalsiyumun kemik deposuna katkısı bulunur.

Bu yüzden erkeklerin yetişkinlikte günde 1000 mg, kadınların ise menopoz öncesinde 1000 mg kalsiyum almaları uzmanlarca önerilir. Kadın ve erkek farketmeksizin yaşlılıkta osteoporoza için günlük 1200-1500 mg kalsiyum alınmalıdır. Kalsiyum miktarları açısından bazı besinlerden bazıları şu şekildedir:

  • 1 su bardağı sütte ortalama 300 mg,
  • 1 dilim kaşar peynirinde 210 mg,
  • 1 porsiyon somon balığında ise ortalama 200 mg kalsiyum vardır.

Sigara Kullanmayın ve İçilen Mekanda Bulunmayın

Sigara kemiklerin ve tüm vücudun en büyük düşmanıdır. Araştırmalar sigara içen kişilerde kemik erimesinin daha çok yaşandığını ortaya koyuyor. Sigara kullanan kişilerde kemiklerde oluşan herhangi bir problem çok geç iyileşme kaydediyor, kemik erimesi görülür daha erken yaşta meydana gelir ve kemik erimesi ile oluşan basit kırıklar daha fazla görülür. Bu sebeple sigara kesinlikle kullanılmamalıdır, kullananların da vakit kaybetmeden bırakması gerekir.

D Vitamini Alımına Dikkat Edin

Vücuda alınan kalsiyumun etkin olabilmesi için mutlaka D vitamini alınması gerekir. Bol güneşli bir ülkede yaşasak da günümüzde çalışma alanlarının çoğu hep kapalı olduğundan güneşli günlerde en az 20 dakika kollar ve yüz mutlaka güneşlendirilmelidir. Şayet yeteri kadar D vitamini alınamadıysa D vitamini seviyesine baktırılarak takviye alınmalıdır.

Hareketli Bir Yaşam Tarzı Edinin

Yapılan araştırmalara göre hareketli bir yaşam; yürüyüş, egzersiz ve merdiven inip çıkma gibi kemik erimesine karşı vücut kemik kitlesini artırıyor. Bunun sonucunda da güçlü kemik ve kas yağısı sayesinde kas gücü korunuyor ve denge sağlanıyor. Sağlam kemikleri olan kişide ise en büyük kırık sebeplerinden biri olan düşme riski de azalıyor. Bu yüzden yürüyüş, hafif koşu, tenis, dans gibi kemiklere yük bindirmeyecek hafif egzersizler yapılması önerilir.

Kafein Tüketimini Sınırlayın

Sigara gibi kafein de kemik yapımını azaltarak osteoporoz olasılığını yükseltir. Bu yüzden kemik erimesinden korunmak amacıyla kahveye tüketimini de sınırlayın. Bunun için günde 3 fincandan fazla tüketmemeye özen gösterin. Kahve içmekten vazgeçemeyenler kafeinsiz kahveyi tercih edebilirler. Kafein yüzünden ihtiyaç varsa ek kalsiyum desteği alınabilir.

Tuz Kullanımını Kontrol Altına Alın

Aşırı tuz kullanımı kemiklerde zayıflamaya ve osteoporoza neden olur. Bilhassa çocukluk ve gençlik çağında fazla tuz kullanımı ileri yaşlarda kemik erimesi ihtimalini artırıyor. Sağlıklı olan günlük 1 çay kaşığı tuz tüketilmesidir. Hazırlanan yemeklerle günlük olarak bu miktarın karşılanması sağlanır. Yanı sıra osteoporoza karşı işlenmiş yiyeceklerdeki fazla tuz oranlarını kontrollü tüketilmelidir.

Yeterli Protein Desteğini Edinin

Kemik yapının yarısını protein meydana getirir. Bu yüzden kemik sağlığının korunması ve kemik erimesine karşı dirençli olmak için yeterli proteinin alınması gereklidir. Protein alınabilecek bazı gıdalar; orta boy bir yumurta 6 gram, 100 gram bir tavuk 20 gram ve 100 gram somon balığı 19 gram protein içerir.

Konu ile ilgili diğer başlıklara da göz atabilirsiniz.

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?